Home >Products >Industrial control system >GT15-75J71LP23-Z
  • GT15-75J71LP23-Z
GT15-75J71LP23-Z
GT15-75J71LP23-Z
GT15-75J71LP23-Z
MITSUBISHI PLC
FX2N-48MR mitsubishi plc
 FX2N-48MR Power Specifications
   Rated voltage: AC100~240V
   Voltage allowable range: -15%~+10%
   Allow instantaneous stop time: Instantaneous power failure within 10ms, can continue to run.
   Power fuse: 250V 5A (3A) 5*20mm
   Power consumption: 50W
   Inrush current: maximum 40A 5ms or less / AC100V, maximum 60A 5ms or less / AC200V
FX2N-48MR input specifications
   Enter the number of points: 24
   Input connection form: disconnected terminal block (M3 screw)
   Input signal voltage: AC100~120V +10%, -15%
   Input signal current: 6.2mA/AC110V 60Hz
   Input resistance: 3.3kΩ (X000~X007), 4.3kΩ (X010 or above)
   Input ON current: 4.5mA or more, 3.5mA or more (after X010)
   Input OFF current: 1.5mA or less
   Input response time:
     About 10ms
     X000~X007 has built-in digital filter.
     Can be changed within the range of 0~60ms (X000, X001 is MIN.20μS, X002~ is MIN.50μS)
   Input signal: contact input
   Loop insulation: optocoupler isolation
   Input action display: LED lights when input is ON
FX2N-48MR output specifications
   Output points: 24
   Output type: relay output
   Output connection form: terminal block (M3 screw)
   External power supply: AC250V DC30V or less
   Circuit insulation: mechanical isolation
   Action display: LED lights when the relay coil is energized
   Maximum load:
     Resistive load: 2A/1 point, 8A/4 point COM, 8A/8 point COM
     Inductive load: 80VA
     Light load: 100W
   Minimum load: DC5V 2mA